Chifeng, Chifeng (CIF / ZBCF)

Flight Tracker for Planespotters

19:00 31.01.2023


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Embraer 190 Tianjin GS 6687 Hohhot (HET) 19:50 scheduled

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 4028 Hohhot (HET) 19:35 scheduled

20:00 31.01.2023

-5°C   Winds: 8 m/s @ 313°   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 2
Waiting time 35 min.
Airbus A320 Chongqing OQ 2057 Hohhot (HET) 20:05 scheduled
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1816 Harbin (HRB) 20:40 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 12 - 20 min.
Airbus A320 Juneyao HO 1786 Nanjing (NKG) 20:25 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 6688 Hohhot (HET) 20:30 scheduled
Airbus A320 Chongqing OQ 2058 Hohhot (HET) 20:50 scheduled

21:00 31.01.2023

-5°C   Winds: 8 m/s @ 313°   Clouds/sky clear

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1816 Hangzhou (HGH) 21:25 scheduled

22:00 31.01.2023

-5°C   Winds: 8 m/s @ 313°   Clouds/sky clear

23:00 31.01.2023

-6°C   Winds: 11 m/s @ 327°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

00:00 01.02.2023

-6°C   Winds: 11 m/s @ 327°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

01:00 01.02.2023

-6°C   Winds: 11 m/s @ 327°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

02:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 11 m/s @ 318°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

03:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 11 m/s @ 318°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

04:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 11 m/s @ 318°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

05:00 01.02.2023

-10°C   Winds: 12 m/s @ 317°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

06:00 01.02.2023

-10°C   Winds: 12 m/s @ 317°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

07:00 01.02.2023

-10°C   Winds: 12 m/s @ 317°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

08:00 01.02.2023

-11°C   Winds: 10 m/s @ 317°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Chongqing OQ 2053 Hohhot (HET) 08:45 scheduled

09:00 01.02.2023

-11°C   Winds: 10 m/s @ 317°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 4
Waiting time 12 - 15 min.
Boeing 737-700 Air China LTD CA 8127 Hohhot (HET) 09:15 scheduled
Airbus A320 Tianjin GS 7915 Tianjin (TSN) 09:25 scheduled
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 2697 Baotou (BAV) 09:40 scheduled
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1815 Hangzhou (HGH) 09:40 scheduled

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Chongqing OQ 2054 Hohhot (HET) 09:30 scheduled

10:00 01.02.2023

-11°C   Winds: 10 m/s @ 317°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 2
Waiting time 15 min.
Boeing 737 China United KN 2397 Shijiazhuang (SJW) 10:25 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 6683 Hohhot (HET) 10:40 scheduled

DEPARTURES — 4
Waiting time 5 - 10 min.
Boeing 737-700 Air China LTD CA 8128 Hohhot (HET) 10:05 scheduled
Airbus A320 Tianjin GS 7915 Hailar (HLD) 10:10 scheduled
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 2697 Ulanhot (HLH) 10:20 scheduled
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1815 Harbin (HRB) 10:25 scheduled

11:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 10 m/s @ 323°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

DEPARTURES — 2
Waiting time 10 min.
Boeing 737 China United KN 2398 Shijiazhuang (SJW) 11:10 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 6684 Hohhot (HET) 11:20 scheduled

12:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 10 m/s @ 323°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 2
Waiting time 30 min.
Boeing 737-800 Suparna Y8 7529 Zhengzhou (CGO) 12:00 scheduled
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1931 Qingdao (TAO) 12:30 scheduled

13:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 10 m/s @ 323°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 4
Waiting time 25 - 45 min.
Embraer 190 Tianjin GS 6641 Xilinhot (XIL) 13:00 scheduled
Boeing 737-700 Air China LTD CA 8115 Hohhot (HET) 13:45 scheduled
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 2698 Ulanhot (HLH) 13:50 scheduled
Airbus A321 China Express Air G5 2857 Hohhot 13:50 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 22 - 30 min.
Boeing 737-800 Suparna Y8 7589 Hohhot (HET) 13:00 scheduled
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1036 Shanghai (PVG) 13:15 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 6642 Xilinhot (XIL) 13:45 scheduled

14:00 01.02.2023

-6°C   Winds: 9 m/s @ 327°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Tianjin GS 7916 Hailar (HLD) 14:35 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 5 min.
Boeing 737-700 Air China LTD CA 8116 Hohhot 14:30 scheduled
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 2698 Baotou (BAV) 14:30 scheduled
Airbus A321 China Express Air G5 2858 Hohhot (HET) 14:35 scheduled

15:00 01.02.2023

-6°C   Winds: 9 m/s @ 327°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 3
Waiting time 12 - 20 min.
Airbus A320 Juneyao HO 1785 Nanjing (NKG) 15:00 scheduled
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 2855 Erenhot, (ERL) 15:20 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 6685 Hohhot (HET) 15:25 scheduled

DEPARTURES — 2
Waiting time 25 min.
Airbus A320 Tianjin GS 7916 Tianjin (TSN) 15:20 scheduled
Airbus A320 Juneyao HO 1875 Hohhot (HET) 15:45 scheduled

16:00 01.02.2023

-6°C   Winds: 9 m/s @ 327°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Beijing Capital JD 5891 Shijiazhuang (SJW) 16:05 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 25 - 40 min.
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 2856 Erenhot, (ERL) 16:00 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 6686 Hohhot (HET) 16:10 scheduled
Airbus A320 Beijing Capital JD 5892 Shijiazhuang (SJW) 16:50 scheduled

17:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 7 m/s @ 323°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 2
Waiting time 15 min.
Boeing 737-800 Suparna Y8 7590 Hohhot (HET) 17:15 scheduled
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1035 Shanghai (PVG) 17:30 scheduled

18:00 01.02.2023

-8°C   Winds: 7 m/s @ 323°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 03

ARRIVALS — 2
Waiting time 40 min.
Embraer 190 Tianjin GS 7617 Hohhot (HET) 18:10 scheduled
Bombardier CRJ900 China Express Air G5 4027 Hohhot (HET) 18:50 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 17 - 30 min.
Airbus A320 NEO Juneyao HO 1932 Qingdao (TAO) 18:15 scheduled
Boeing 737-800 Suparna Y8 7530 Zhengzhou (CGO) 18:45 scheduled
Embraer 190 Tianjin GS 7618 Hohhot (HET) 18:50 scheduled

Other Dates

May, 2022

03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2022

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23